About us

The blacksmith workshop Perunis was established in 2011 after four years spent apprenticing under four different blacksmith masters, following the tradition precisely. Each of these masters allowed the workshop to grow in a different direction, whether it was bladesmithing or artistic blacksmithing. The names of the masters I learned from are well-known in Slovakia and abroad. They include Jozef Uhrecký, Ladislav "Lasky" Šánta, Pavol Zlatoš, Miroslav Hromada, and Peter Meszáros.

I create products of unique character, utilizing techniques that have been practiced for centuries and combining them with modern technologies. In production, I use materials of the highest quality with a certificate of origin.

Gallery

Naša práca je charakteristická tradičnými remeselnými postupmi a dôrazom na detaily a kvalitné spracovanie. Hádam sa Vám bude páčiť. Väčšina vecí, ktoré nájdete v galérii bola robená na objednávku a je predaná. Podobné Vám radi vyrobíme.

Blacksmithing courses

Would you like to learn how to work with metal and create your own products? We offer you a blacksmithing course where we will cover everything from the basics to more advanced techniques.

The capacity for each course is two people. We have developed a methodology so that even someone who comes to a blacksmith workshop for the first time leaves with an understanding of the basic principles.

The course fee includes the products that we will create together during its duration.

News

Septembrové termíny kurzov

8.7.2020

Prvé septembrové termíny kováčskych kurzov sú zatiaľ otvorené pre ľudí, ktorí u nás majú kurzy kúpené už dávnejšie. V prípade, že nebudú kurzy naplnené, zverejníme tieto termíny aj pre ostatných.

Kováčske kurzy v roku 2020

3.6.2020

Od roku 2019 sme pracovali na vybudovaní novej kováčskej dielne na Zaježovských lazoch. Tú sa nám nedávno podarilo spustiť. Príchod pandémie nás však spomalil pri rekonštrukcii ubytovania. Z toho dôvodu sme museli presunúť termín prvých kurzov na september 2020. Prečítajte si viac info ohľadom ponuky kurzov.

Nová kováčska dielňa na Zaježovej

18.06.2019

Pomôžte nám zrekonštruovať priestor s neopakovateľnou atmosférou, v ktorom sa chceme venovať udržaniu a rozvoju kováčskeho remesla.

 

Where to find us

Zaježová 50, 962 63 Pliešovce, Zvolen, Slovakia

tel.: 0911 298 282 e-mail: info@perunis.eu

 

Terms and conditions

GDPR